Hillevi berättar om hur vi kan resa schyst

Lotta LindqvistNyheter

En schyst resa

Turismen växer så det knakar och vi svenskar reser mer än någonsin. Vi är många som älskar sol, men hur påverkar vårt resande miljön och de människor vi möter på platsen vi besöker?

Hillevi Persson berättar om turismens konsekvenser, men också om hur vi kan resa på ett mer hållbart sätt. Hon tipsar om alternativa sätt att resa på som bidrar till ett bättre klimat, schysta arbetsvillkor och klirr i kassan lokalt på de platser vi besöker.

Föreläsare: Hillevi Persson, ambassadör för och tidigare utbildningssamordnare på ”Schyst resande”.

Föreläsningen är gratis. Den hålls i Axel Munthes Sal på Oskarshamns Folkhögskola.

Schyst resande är ett nätverk som arbetar för att turismen ska bidra till en hållbar utveckling på lokal till global nivå. Schyst resande är ett samarbete mellan Union to Union, Fair Trade Center, Hotell- och restaurangfacket, IOGT-NTO-rörelsen, RealStars, Svenska kyrkan och Unionen.