Prova på-dag för dig som är intresserad av våra musikutbildningar

Lotta LindqvistNyheter

På våra musikutbildningar kan du utveckla ditt intresse för musik, förbereda dig för musikhögskola eller skaffa yrkesexamen som kantor. Den 30 mars kan du prova på att gå en dag på Oskarshamns  Folkhögskola. Samma dag har skolan sitt årliga öppet hus, vilket innebär att du får en känsla för hela skolan. Anmäl dig senast 20 mars.

DETTA INGÅR UNDER PROVA PÅ-DAGEN:

• Individuell lektion på ditt huvudinstrument

• Ensemble inom din genre

• Körsång

• Musikteori, gehör och musikreflektion

• Konserter

Du får lära känna skolan, träffa lärare och nuvarande kursdeltagare. Du får också information om hur antagningsproven går till. I särskilda fall kan du även göra ditt prov på plats.

Välkommen att kontakta oss!

Musiklinjen: Olof Lövmo tel: 0491-768 116, 070-686 35 82, olof.lovmo.osk@folkbildning.net

Kyrkomusikerutbildningen: Robert Öhman tel: 073-077 42 12, robert.ohman.osk@folkbildning.net

ANMÄLAN: 

Mejla din anmälan till: info@oskarshamnsfolkhogskola.se 

Skriv namn, adress, telefonnummet och personnummer.

Dagen är kostnadsfri och skolan bjuder på lunch och fika. För dig som inte kan resa till eller från skolan på själva kursdagen finns möjlighet till en övernattning på skolan i flerbäddsrum med frukost för 200 kronor för en natt. Ta med sänglinne och handduk. Boendet bokas via hemsidan och heter Logi Tuppen. Ange ”Prova på-dag” för rätt pris.