Säkra din plats på dokumentärfilmen The Borneo Case

Lotta LindqvistNyheter

Dokumentärfilmaren Erik Pauser presenterar sin och Dylan Williams film The Borneo Case på Sagabiografen i Oskarshamn den 10 oktober. Efter en inledning av Erik Pauser visas filmen, och efteråt berättar Erik vidare och svarar på publikens frågor. Biljetter till evenemanget bokas HÄR. Du betalar ett valfritt belopp. Hela biljettintäkten går oavkortat till din lokala Naturskyddsförening och deras arbetet för djur och natur.

Om filmen:

En grupp aktivister följs under fem år då de under stor fara försöker avslöja de skyldiga till vad som har kallats ”det största miljöbrottet i vår tid” – förstörelsen av 90 procent av Borneos 130 miljoner år gamla regnskog. Nu hotar byggandet av ett antal megadammar att dränka byar och ödelägga de sista bevarade bitarna av regnskog. Jakten på sanningen får oanade konsekvenser. I spåren av avslöjanden om globala nätverk av pengatvätt, en komprometterad timmerindustri med politiska kopplingar och korruption följer mord, demonstrationer och en tillsatt FBI-utredning.

Oskarshamns Folkhögskola i samarbete med Naturskyddsföreningen och Sagabiografen i Oskarshamn